סידור גבות וטיפול בעור- מתי להתחיל ?

מאמר סידור ועיצוב גבות

סידור גבות ומריטת שיער

לפני ימים ספורים התקשרה למכוני לקוחה לתאום ניקוי גבות לילדתה. כשהגיעה בשעה היעודה, נדהמתי לראות כי מסתתרת מאחורי גבה של האם הלקוחה הפוטנציאלית: מדובר היה בילדה בת 6, שסיימה גן חובה!!!!  לכל אורך שנות עבודתי כקוסמטיקאית, אני נתקלת בשאלה החוזרת על עצמה: “מהו הגיל הנכון להתחיל בטיפול של: מריטת שיער (גבות, שפם וגוף), שימוש בקרמים לפנים ולגוף והתחלת ביצוע טיפולים קוסמטיים מקצועיים , ועוד”…

תשובתי היא כי לא הגיל הוא הקובע אלא נכונות המטופל, ואני מדגישה: המטופל! לא הוריו או חבריו. כקוסמטיקאית כ-25 שנה, אני יכולה להעיד כי עם השנים, גיל המטופלים הצעירים הולך ויורד. בעבר, הלקוחות הצעירים ביותר היו בגילאי 14-16, ואילו היום, החל מגיל 9-10 הם כבר מתייצבים במכון. עם זאת, המודעות של ה’עוללים’ הפונים לבקשת הטיפול גבוהה הרבה יותר מבעבר. הם בעלי מוכנות וידע רב יותר מאשר בוגרים מהם בעבר.

הטיפולים הראשוניים המבוקשים על ידי הדור הצעיר מתמקדים על פי רוב בתחום השיעור: בעיקר סידור גבות, מריטת שפם, טיפול בבעיות עור (בעיקר אקנה קומדוניקה) וסומק מלווה ב’חררה’ באיזור הלחיים.

לפני שאפרט את דרכי הטיפול בכל אחד מהמקרים הנ”ל, אדגיש שוב כי כן יש לקחת בחשבון את גיל הלקוח. חשוב לודא כי הגיע למכון מתוך בשלות אישית שלו לטיפול ולא מתוך לחץ שהופעל עליו. כמו כן, יש להשקיע זמן בהסבר מפורט על התהליך עצמו , מטרותיו, אופן העבודה, האופציות הקיימות בתחום הספציפי ותוצאות צפויות.

שיעור בפנים

גבות – על פי רוב, הטיפולים הראשוניים בעיצוב הגבות מסתכמים בניקוי האיזור בין הגבות (הפרדת ה’חד גבה’). רק בשלב מאוחר יותר, אנו מעצבות את הגבות לכדי יצירת המבנה האופטימלי. רצוי לבצע טיפול זה בשיטות השונות של הדפילציה (מריטה בעזרת פנצטה, חוט או שעווה מתאימה), ולא להתחיל בגיל צעיר בשיטות האפילציה (הסרה לתקופות ארוכות מאוד), היות והאופנות משתנות גם בצורת הגבות, לעיתים דקיקות ולעיתים עבות, עגולות או מחודדות וכו’ , ובמידה ונבצע הסרה ארוכת טווח , לא נוכל לעצב בעתיד גבות בצורה שונה.

שפם – במקרה זה, היות ושפם אצל נשים כנראה לא יהיה לעולם באופנה, רצוי לבצע טיפולים להסרת השפם לצמיתות. חשוב לקחת בחשבון כי כל עוד המחזור החודשי אינו סדיר, לא הסתיימה תקופת האי סדירות ההורמונאלית ולכן השיער ימשיך לצמוח כשהוא עבה וכהה, מה שיגרום ללקוחה לחשוש כי הטיפול לא מצליח. הסבר מפורט ללקוחה (וגם להוריה), על תהליך צמיחת השיער, השפעות ההורמונאליות עליו ודרך הטיפול המומלצת ימנע הסברים ותחושת חוסר שביעות רצון בעתיד.

שיער הגוף (רגליים וכו’) – גם במקרים אלו, חשוב להקדיש זמן הסבר למטופלת על שיטות העבודה הקיימות, עליות/תוצאות/יתרונות וחסרונות. כדאי מראש להגדיר ללקוחה גם מה התופעות העלולות לקרות בעקבות הטיפול. למשל, במידה ובחרנו בשעווה: אודם, שיעלם מספר דקות עד שעות לאחר המריטה. פצעונים (פוליקוליטיס) העלולים להופיע ביום/יומיים לאחר המריטה. במידה ובחרנו בטכנולוגיות אחרות, לדוגמה: IPL, יש להתייחס בהקשר לגיל הלקוחה ברמת לקיחת האחריות האישית – חשיפה לשמש (האסורה לאחר הטיפול), ורצוי אף להחתים את הלקוחה והורה על משמעות הטיפול ותוצאותיו.

טיפ:

בכל תחום השיעור , ניתן להתחיל בהבהרה (חימצון) לפני כל פעולה אחרת. זה יהווה פתרון ביתי , זמין , זול וזמני , ומתאים במיוחד לילדות מאוד צעירות , ע”מ לעכב את הדרכים האחרות המובעות לעיל.

בעיות בעור הפנים:

אקנה וולגריס – מחלת האקנה מתחילה בדרך כלל באיזור האף, בהופעת קומדונים (נקודות שחורות או לבנות). על פי רוב, תישאר במצב זה חודשים רבים, עד כשנה. לאחר מכן, עלולה להתפתח לשאר הפנים, ואף להחמיר ואז יראו גם פצעונים אדומים ומוגלתיים.

בשלב הראשוני שלה, מומלץ להגיע לטיפול קוסמטי עדין ומקוצר, בו נסביר ללקוח על התופעה ואיך לטפל ביום יום (שמירה על היגיינת העור בעזרת סבונים מתאימים, במידת הצורך מייבשי פצעים נקודתיים וכד’.) וכן, נבצע ניקוז של עודפי השומן. אין צורך להכביד בטיפולים ארוכים ומורכבים. וכן, לא בשימוש בקרמים רבים, הכבדה זו עלולה ליצור התנגדות, שתוביל בעתיד להתרחקות מהקוסמטיקה בכלל והקוסמטיקאית בפרט.

השאלה הנפוצה ביותר של הנוער הצעיר, היא לגבי השימוש במייקאפ על מנת להסתיר, האם הם לא יגרמו נזק עתידי כי התחילו להתאפר בגיל צריך כל כך. התשובה היא: כן ,תשתמשו ב-COVER מתאים (מייקאפ, מקלון כיסוי וכד’), אך יש לודא כי התכשיר מתאים לעורכם, ורצוי אף שיכיל, מלבד פגמנט מסתיר, גם חומר מרפא לפצעים.

אדמומיות בלחיים המלווה לעיתים בחיספוס  – הגדרה זו היא כללית ויכולה להעיד על תופעות עור שונות (כמו . קרטוזיס  פילאריס  keratosis pilaris עליה אדבר במאמר אחר). אך על פי רוב, האודם והחיספוס בגיל הצעיר (תחילת גיל ההתבגרות) יהיה ‘חררה’ כפי שנקרא בלשון העממית. מדובר פיצונים קטנים על רקע אדום, בעיקר באיזור הלחיים. פצעונים אלו הם כתוצאה מסתימת פתחי בלוטות הזיעה. נתקל בהם בעיקר בעונות המעבר, היות ומזג האויר ההפכפך גורם לייבוש  העור , וסתימת פתחי הזיעה וזקיקי השיערה. התופעה תחלוף לאחר מספר שבועות, כל עוד קיימת התופעה, עדיף לשטוף את הפנים ללא סבון. ניתן להשתמש בקרם שיכיל קלנדולה, ו/או לוונדר, על בסיס שמן נבט חיטה שירכך וירגיע את העור וימנע את תחושת היובש. במידה והתופעה אינה חולפת לאורך זמן, יש להתייעץ עם קוסמטיקאית או רופא עור.

לסיכום, אתם ההורים לילדים מתבגרים, (וכן – היום מתבגרים יכולים להיות גם בני 9), כוונו את ילדכם אך אל תכפו מתוך כוונות טובות, וודאו שאתם מגיעים לטיפול הנכון אצל מטפל מוסמך ומקצועי. השקיעו זמן בלמידת כל האופציות הקיימות לטיפול בבעיה הספציפית ובחרו בדרך המתאימה לילדכם.

ואתם נערים ונערות, המעוניינים בטיפול זה או אחר, ללא קשר לגילכם – הסבירו להוריכם במה הייתם רוצים לטפל, עשו מחקר קטן על השיטות (הרי על פי רוב, אתם מודעים ל’Google’ טוב יותר מהוריכם  )

ואתם המטפלים – השקיעו זמן בפגישת הדרכה ותאום ציפיות (רצוי עם המטופל והורה).

יתכן, והילדה הקטנה שיושבת מולכם ורוצה עכשיו רק שלא יקראו לה ‘חד-גבה’, הופכת להיות לקוחה נאמנה לשנים ארוכות.

מאת : עפרה לירם, מנהלת המרכז הרב תחומי ללימודי הקוסמטיקה, ובעלת מכון קוסמטי

אל תעצרו כאן

עוד מאמרים מעניינים

לימודי קוסמטיקה

תודה על פנייתך!

חוזרת אלייך בהקדם

דלית.